Yaşam

Zeytinyağı işletmelerinin çevreye olan olumsuz etkileri azaltılacak

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, zeytinyağı işletmelerinin çevreye olan olumsuz etkilerini en aza indirmeyi, su kirliliğini önlemeyi ve su tüketimini azaltmayı hedefliyor. “Zeytinyağı İşletmelerinin 2 Fazlı Üretime Geçmesine İlişkin Genelge”yayınlanan.

Bakan Kurum: Kirlilik azalacak, su tüketimi en aza indirilecek

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda,

“Zeytinyağı üretimi sonucu çevre kirliliğine neden olan işletmelerin olduğunu görüyoruz. Bunları tespit edip en ağır yaptırımları uyguluyoruz. Önlenmesi için yeni bir genelge hazırlayıp imzaladık. Hem kirlilik yükü azalacak hem de su tüketimi artacak. en aza indirilmelidir.”

ifadeleri kullandı.

İşletmelerin kirlilik yükü

3 fazlı üretiminden kaynaklanan atık su tedbiri ve kirlilik yükünü azaltacak genelge ile ilgili Bakanlıktan yazılı açıklama yapıldı.

Buna göre Türkiye’de 3 fazlı üretim yapan zeytinyağı işletmelerinin toplam kirlilik yükleri ile 2 fazlı üretim yapan işletmelerin kirlilik yükleri arasında 76 kat fark var.

3 fazlı zeytinyağı üretimi sonucunda oluşan zeytin karasu asidik karakteri ve yüksek iletkenliği nedeniyle çok yüksek organik kirlilik yüküne sahiptir, “Arıtılması çok zor ve maliyetli olan atık su”karakter.

2 aşamalı üretimde kalite yükselir

Elde edilen iz miktarı bakımından her iki fazın ortasında rastlantısal bir fark bulunmazken, 2 fazlı üretimde zeytinyağının kalitesi yükselir.

Genelge ile 1 ton zeytinyağı üretimi 96 kilogram Kimyasal Oksijen İhtiyacı (KOİ) oluyor.

Yeni sisteme geçişle birlikte zeytinyağı işletmelerinden kaynaklı atık su miktarının yüzde 75, su tüketiminin ise yüzde 63 oranında azalması bekleniyor.

Zorunlu geçiş 15 Eylül 2023’e kadar yapılacak

Genelge ile Türkiye genelinde 3 fazlı üretim yapan zeytinyağı işletmelerinin 15 Eylül 2023 tarihine kadar 2 fazlı sisteme geçmeleri zorunlu hale gelecek.

Türkiye’de 816 adet 2 fazlı, 444 adet 3 fazlı ve 4 adet litografik üretim tesisi olmak üzere toplam 1264 adet zeytinyağı üretim tesisi faaliyet göstermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu