Ekonomi

TAI 100 yılın yatırımı olacak

Nesrin KOÇASLAN

Buluttu, “TUSAŞ’a bağlı şirket kuruluşlarının sonuna yaklaşıyoruz. 22 Şubat’ta Savunma Sanayii Liderimiz Haluk Görgün’ün ve programında bir aksilik olmazsa Başkan Yardımcımız Cevdet Yılmaz’ın katılımıyla ortak protokol imzalayacağız.

22 Şubat’ta Türkoğlu’ndaki tesisimizin açılışı yapılacak ve imza törenini Ticaret ve Sanayi Odamızın fuaye alanında gerçekleştireceğiz. Kahramanmaraş artık bir savunma sanayi kenti olacak. İmza töreninin ardından TAI yatırımının tüm detaylarını sizlerle ve kamuoyuyla paylaşacağız. “Bu yatırım yüzyılın felaketini yaşayan şehrimize 100 yılın yatırımı olacaktır” dedi.

Kahramanmaraş’ın teknolojik ve katma değerli yatırımlarla öne çıkan bir şehir olmasını istediklerini belirten Mustafa Olmatu, “Şirketin sermayesi 200 milyon dolar civarında büyük bir yatırım. Talep ve ilgi de çok yüksek. “Sermayemiz daha da güçlenecek” dedi.

“Tomsuklu İhtisas OSB’yi hızla faaliyete geçirmeliyiz”

Kentteki diğer çalışmalar hakkında da bilgi veren Mustafa Olmatu, “Ankara’da Sanayi Bakanımızla şehrimiz adına bir toplantı yapacağız. Gündem maddelerinin başında Tomsuklu İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin bu yılki ödeneklerinin artırılması geliyor. Çünkü bölgenin altyapı çalışmalarını 2024 yılında tamamlayıp bir an önce devreye alıp ardından yatırımcılarımızın hizmetine sunmak istiyoruz” dedi.

Konuşmasında yeni sanayi bölgelerine de değinen Mustafa Olmatu, Cumhurbaşkanı kararıyla açıklanan yeni sanayi bölgelerinin niteliğinin bir an önce belirlenerek sanayicilere aktarılması gerektiğinin altını çizdi. OSB’lerdeki doluluk oranlarının yüzde 100’e ulaştığını belirten Mustafa Olmatu, “Birçok yatırımcımızın yer talebi çok fazla. “Çalışmaların hızlandırılması adına konuyu Sayın Bakanımız Fatih Kacır’a ileteceğiz” dedi.

“Enerji ihtisas OSB’sine ihtiyacımız var”

Enerji İhtisas OSB’nin Kahramanmaraş’ın da gündeminde olduğunu belirten Mustafa Olmatu, Elbistan’da takip ettikleri Elektrik İhtisas Bölgesi’nin bulunduğunu sözlerine ekledi. Fatih Kacır ile yapacakları toplantının gündemine bu konuyu da koyduklarını kaydeden Koşutu, “Bu konuyu Sayın Bakanımızla istişare ettiğimizde olumlu sonuçlar çıkacağını umuyoruz.”

ilgin-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu