Ekonomi

Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplandı: Türkiye finansal istikrarını pekiştirecek

p>Ekonomik Uyum Konseyi toplandı (2)

‘Türkiye FİNANSAL İSTİKRARINI GÜÇLENDİRECEK’

Ekonomik Uyum Konseyi (EKK) Toplantısı’nın ardından konuşan Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, yeni döneme ilişkin kapsamlı değerlendirmelerin yapıldığını söyledi. Toplantıda ilgili kurumların yaptığı sunumların ardından makro ekonomik görünüm ve bütçe görünümünün detaylı bir şekilde değerlendirildiğini kaydeden Yılmaz, “Temel politika belgeleri ve eylem planlarına ilişkin çalışmalar gözden geçirildi. Ayrıca çalışma esasları ve EKK’nın yeni dönem önceliklerinin ele alındığı Türkiye yeni dönemde, “Para politikasının yanı sıra maliye politikası ve yapısal reformlarla finansal istikrarını pekiştirecek ve insan odaklı gelişimini sürdürecektir. Serbest piyasa kuralları çerçevesinde ekonomimizin rekabet gücünü ve verimliliğini artıracak adımları kararlılıkla atmaya devam edeceğiz.”

Temel amaçlarının istikrar ve güvenle büyüme ile istihdamı artırmak ve büyümenin nimetlerini adaletle paylaşmak olduğunu söyleyen Yılmaz, “Bu hedefe yönelik yatırım, istihdam, üretim ve ihracat hedeflerimizi gerçekleştirirken cari açık da sürdürülebilir büyümenin önünde bir engel değil.Bu doğrultuda teknolojik atılımlarımıza devam ederek katma değeri yüksek iş ve hizmetlerle ihracatımızı ve turizm gelirlerimizi artıracağız.” İstikrar ve inançla, güçlü liderlik ve dengeli politikalarla ülkemizin çıkarları doğrultusunda zorlukların üstesinden geleceğimizi ve fırsatları değerlendireceğimizi belirterek. Öte yandan temel sorun olarak gördüğümüz enflasyonla mücadelede aktif ve kararlı adımlar atacağız” dedi.

‘İSTİŞAREDE ORTAK AKILLA HAREKET ETTİK’

12’nci Kalkınma Planını ekim ayında TBMM’ye sunmayı planladıklarını kaydeden Yılmaz, “Eylül ayında kamuoyuyla paylaşacağımız Orta Vadeli Program ile kamu politika ve uygulamalarını yeniden şekillendirecek, tahsisatlara yön vereceğiz. bütçe sürecinde önceliklerimizi detaylı bir şekilde ortaya koyacağız, ‘Türkiye Yüzyılı’ vizyonuyla ekonomik yapımızı daha da güçlendireceğiz. Akademi ve sahadaki diğer paydaşların da katkısı olacak olsa da, idari sistemimizin sunduğu hızlı ve aktif çalışma olanaklarından en üst düzeyde yararlanmaya devam edeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu