Haber

Avukat Şafak Mahmutyazıcıoğlu’nun öldürülmesiyle ilgili davaya devam edildi

Avukat Şafak Mahmutyazıcıoğlu’nun geçen yıl 27 Ocak’ta Yeşilköy Balıkçılar Çarşısı’ndaki restoranda silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesine ilişkin 20 sanığın yargılandığı davada, 7 sanığın tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Bakırköy 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nin konferans salonunda görülen duruşmaya 7 tutuklu ve bazı tutuklu sanıklar ile avukatları katıldı.

Duruşmaya avukat Şafak Mahmutyazıcıoğlu’nun ağabeyi Celal Mahmutyazıcıoğlu ve avukatları da katıldı.

Duruşmada olaya ilişkin görüntülerin izlenmesinin ardından müştekilerin avukatları dinlendi.

Şikayetçilerin avukatları, olayın planlı olduğunu ve bu durumun görüntülerden net bir şekilde anlaşıldığını açıkladı.

Sanıklardan Seccad Yeşil olayla ilgisi olmadığını belirterek tahliyesini talep etti.

Sanık Ali Yasak da 65 bin liralık alacak iddialarının gerçeği yansıtmadığını savunarak, “Soyadımdan dolayı hakkımda suçlamalar var. Videolarda da görülüyor. Abime ‘sakin ol’ dercesine el işaretiyle ayırmaya çalışıyorum 7 saniyelik bir olay “Başka bir şey yapabilir miydim? Silah patlar. Neden sürükledim? 133 kiloluk bir insanı oradan almam zaten mümkün değil. Kötü niyetim yok. Ateş etmemin merhumun ölümü üzerinde hiçbir etkisi olmadı. Bana da mermi isabet edebilirdi’ iddiasında bulundu.

Sanıklardan Kadir Yasak da kasten öldürme suçunu kabul etmediğini belirterek tahliyesini talep etti.

Söz verilen diğer tutuklu sanıklar da tahliyelerini talep etti.

Ara kararını açıklayan mahkeme, tutuklu 7 sanığın mevcut durumlarının devamına karar verdi.

Mahkeme, aralarında Seren Serengil’in de bulunduğu tanıkların duruşmaya zorla getirilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

İddianameden

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan 61 sayfalık iddianamede, geçen yıl 27 Ocak’ta Yeşilköy’de bir lokantaya ateşli silahla düzenlenen saldırı sonucu Şafak Mahmutyazıcıoğlu’nun öldüğü, Murat Bilmez’in de yaralandığı belirtiliyor.

İddianamede sanıklar Abdulkadir Kara ve Ali Yasak’a “tasarlayarak kasten öldürmeye katılmak”, “silahla kasten yaralamaya katılmak”, “gece birden fazla kişiyle birlikte iş yerini yağmalamaya teşebbüs” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. silahla” ve “ruhsatsız ateşli silahlarla mermi satın almak veya bulundurmak”. Ayrıca 3 yıl 9 aydan 12 yıl 6 aya kadar hapis cezası isteniyor.

İddianamede Kadir Yasak’ın da aralarında bulunduğu 8 sanık benzer kabahatlerden ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 3 yıl 9 aydan 10 yıl 6 aya kadar hapis cezasına çarptırıldı. Sanık Batuhan Aldatmaz’ın “suçluyu kayırma” ve “suç delillerini yok etme, saklama veya değiştirme” hatalarından 1 yıldan 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor.

enezajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu