Haber

AB’nin Kızıldeniz’deki askeri misyonunun başlangıç ​​tarihi ertelendi

AB Yüksek Temsilcisi Borrell, Kızıldeniz’de AB savunma bakanlarıyla yapacağı toplantının ardından basın toplantısı düzenleyecek. Aspitler‘ isimli AB misyonuna ilişkin detayları paylaştı.

anlamı koruyucu Aspides’in misyonuSadece ticari gemileri korumayı hedeflediklerini vurgulayan Borrell, Aspides’in savunma misyonuna sahip olacağını kaydetti.

Borrell, misyonun herhangi bir baskın yapmayacağının altını çizerek, görev kapsamında donanmaya ait gemi ve uçakların kullanılacağını belirtti.

Tüm AB üye ülkelerinin misyona katılmayacağını belirten Borrell, ” Hedefimiz en geç 19 Şubat’ta Aspides misyonunun kurulması ve başlatılmasıdır. Umarım ve eminim öyle olacaktır. (AB) Üye devletlerin bu konuda güçlü bir kararlılığı var.” yorumunu yaptı.

Borrell, bakanlarla görüşmesi öncesinde basına yaptığı açıklamada, AB misyonunun 17 Şubat’ta başlayabileceğini ifade etti.

AB liderleri bugün Ukrayna ve bütçe konusunda gerçekleştirecekleri özel zirvede Ortadoğu’daki gelişmeleri de ele alacak. Zirvede başkanların Kızıldeniz’deki misyonun tarihini netleştirmesi bekleniyor.

Kızıldeniz’deki durum

İran’ın desteklediği Yemen’deki Husiler, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına tepki olarak 31 Ekim 2023’te İsrail şirketlerine bağlı olduğunu iddia ettikleri ticari gemileri Yemen açıklarında ele geçirmeye ve bir kısmına da İsrailli silahlarla saldırmaya başladı. dronlar ve füzeler.

ABD güçleri bu dönemde Yemen’den atılan füzeleri ve kamikaze insansız hava araçlarını birçok kez düşürdüklerini duyurdu.

Husilerin eylemlerinin ardından birçok denizcilik şirketi Kızıldeniz’deki seferlerini durdurma kararı aldı.

Kızıldeniz’de yaşanan olaylar uluslararası konteyner taşımacılığı fiyatlarında büyük artışa neden oldu. Kızıldeniz’deki tıkanmadan en olumsuz etkilenenler arasında AB ülkeleri yer alırken, Avrupa’da birçok otomotiv fabrikasının tedarik sorunları nedeniyle üretimi durdurduğu bildirildi.

haberdinar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu