Haber

URAYSİM Projesinde kamulaştırmanın iptali davasını EBB kazandı

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi(EBB), Türkiye’nin en verimli topraklarından biri olan Alpu Ovası’na yapılması planlanan URAYSİM Projesi’nin kamulaştırmasının iptali için açtığı davayı kazandı.

Anadolu Üniversitesi tarafından yürütülen Milli Raylı Sistemler Test ve Araştırma Merkezi (URAYSİM) projesi kapsamında Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin Alpu’daki birinci sınıf tarım alanlarının kamulaştırma işlemlerine karşı açtığı davada yeni bir karar çıktı. Ova. Bursa Bölge İdare Mahkemesi, karara itiraz edilmeden temyiz başvurularının reddine karar vererek tüm yargılamaları iptal etti. Büyükşehir Belediyesi bu kararla davayı kazanarak Alpu Ovası’nın verimli tarım arazilerinin tarım dışı amaçlarla kullanılmasına engel oldu.

Konuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan EBB Lideri Yılmaz Büyükerşen, şunları söyledi:

“Değerli Eskişehirliler, Anadolu tarafından yürütülen Milli Raylı Sistemler Test ve Araştırma Merkezi (URAYSİM) Projesi kapsamında gözde Alpu Ovamızda 1. sınıf tarım arazilerinin kamulaştırılması davasını da kazandık. Üniversitemize tarım arazilerinin edinilmesi konusunda sessiz kalamadık.Bu kapsamda Eskişehir 1. İdare Mahkemesi’nin 16 Eylül 2022’de iptaline ilişkin kararı temyize götürülerek Bursa Bölge İdare Mahkemesi’nde onandı. 6 Temmuz 2023’te temyiz başvuruları temyizsiz reddedildi: “Aklın, bilimin, sanayinin ve kalkınmanın yanında olduğumuz kadar toprağın, üretimin ve üreticinin yanında olmaya devam edeceğiz.”

Kaynak: ANKA / Güncel

haberbahsili.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu