Haber

İsrail-Filistin savaşı: Refah Sınır Kapısı açıldı, Hamas’tan İsrail’e ölçülü açıklama

İsrail, Hamas’ın 7 Ekim operasyonu sonrasında onlarca yıldır abluka altında tuttuğu Gazze’yi adeta yok etti. Binlerce sivil katledilirken Batılı ülkeler sessiz kaldı. Ancak Gazze’deki Baptist Hastanesi’nin (Al Ahli Arap Hastanesi) İsrail tarafından vurulmasının ardından ateşkes çağrıları arttı.

İsrail-Filistin savaşında bugün saat saat yaşananlar şöyle:

11.02:İsrail Milli Güvenlik Konseyi, Mısır ve Ürdün’deki İsraillilerden bir an önce bu ülkeleri terk etmelerini istedi.

10.36: Hizbullah, İsrail’in kuzeyindeki Margaliot bölgesi yakınındaki Hunin yerleşimini vurduğunu duyurdu. Buna karşılık İsrail, Hizbullah’ın askeri noktalarını vurdu.

REFAH AÇILDI

10.20: Dün İsrail’in itirazlarına rağmen Mısır tek taraflı olarak Refah Sınır Kapısı’nı açtı. ABD’nin İsrail Büyükelçiliği’nden bugün yapılan açıklamada, Refah sınırının saat 10.00’da geçici olarak açılacağı belirtildi. Saat 10.00’da sınır kapısı açıldı. Bu içerikte; Yabancı vatandaşlar Gazze’den ayrılırken, günlerdir kapıda bekleyen insani yardım (ilaç, tıbbi malzeme ve gıda) tırları da Gazze’ye girecek. Yardımın dağıtımını BM üstlenecek. Sınırın ne kadar süre açık kalacağı bilinmiyor.

10.10: İsrailli yetkililer, Amerikalı rehineler Judith ve Natalie Raanan’ın Hamas tarafından serbest bırakıldığını doğruladı. ABD vatandaşı olan anne ve kızı, ülkenin güneyindeki Nahal Oz Kibbutz’ta Hamas tarafından rehin alındı.

10.05:Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ), 7 Ekim’den beriİsrail’in Gazze’deki bombardımanlarında 16 gazetecinin öldüğünü açıkladı.

HAMAS’TAN İSRAİL’E ÖLÇÜLÜ MESAJ

09.44:Hamas’ın siyasi kanadının yöneticilerinden Muhammed Nazzal, El Cezire’ye yaptığı açıklamada şunları söyledi: İsrail ordusu saldırganlığa son verirse esir tuttuğu sivilleri serbest bırakacak.açıkladı.

KAYNAK: AJANSLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu