Haber

Gazeteci Beritan Canözer için tahliye kararı

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında 25 Nisan’da gözaltına alınan ve 4 meslektaşıyla birlikte tutuklanan JINNEWS muhabiri Beritan Canözer, tahliye oldu.

Canözer hakkında “terör örgütüne üye olmak” iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında hazırlanan iddianame, Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Gözaltına ilişkin soruşturmayı belgeler üzerinden yürüten heyet, adli kontrol talebiyle Canözer’in serbest bırakılmasına karar verdi.

Tahliye kararında, dosyadaki delillere ilişkin somut bir delil bulunmadığı, isnat edilen suçun niteliğini ve niteliğini değiştirme, delillerden kaçma ve karartma ihtimalinin bulunduğu belirtildi. Canözer’in, kararın cezaevine gönderilmesinin ardından tahliye edilmesi bekleniyor.

BERİTAN CANÖZER KİMDİR?

1994 yılında Diyarbakır’da doğdu. Gazeteciliğe 2013 yılında Türkiye’nin kadın odaklı ilk haber ajansı JINHA’da başladı. JINHA’nın Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılmasının ardından 2016 yılında JinNews’te çalışmaya başladı. Defalarca evi basıldı, gözaltına alındı, tutuklandı, yargılandı.

16 Aralık 2015’te Diyarbakır Sur’da “sokağa çıkma yasağını” protesto etmek için düzenlediği gösteri sonrasında gözaltına alındı. Daha sonra sosyal medya paylaşımları ve haber notları gerekçe gösterilerek tutuklandı. 123 gün tutuklu kaldıktan sonra 26 Mart 2016’da serbest bırakıldı. Ancak 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Ardından Yargıtay cezayı bozdu ve beraat etti.

2018 yılında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Canözer hakkında bir soruşturma daha açıldı. “Terör örgütüne üye olmak” suçundan yargılandı ve beraat etti.

2013 yılında ve 2016 yılı ortalarında Twitter ve Facebook paylaşımları nedeniyle “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 2020 yılında açılan davada 1 yıl 10 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. 4 gönderiye yorum ve 1 beğeni.

2022’de ilgisiz bir Twitter hesabından YPG/YPJ üyelerinin haberlerini ve fotoğraflarını paylaştığı için de yargılandı. Bu nedenle 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu