Ekonomi

Düzenleme sahte ve spekülatif reklam sorununu çözemez

ANKARA (IGFA) – Gayrimenkul ekonomisi ve ileri pazarlama alanında faaliyet gösteren emlak PR şirketi, seri ilan siteleri üzerinden fiyat manipülasyonlarının hızlı bir şekilde yapıldığını belirterek, “Aylık 1 milyon 200 bin civarında emlak ilanı yayınlanıyor” Türkiye’de bu kadar büyük bir potansiyelin takip ve kontrol edilmesini sağlayacak bir sistem kurulamaz, bu düzenlemenin asılsız reklam sorununu çözmüş sayılması dışında bir faydası olmayacaktır.

Emlak PR, sistemdeki seri ilan sitelerinin yapacağı bazı doğrulamaların yönetmeliğin gereklerini yerine getirmekten başka bir anlam ifade etmeyeceğini belirterek, ‘Birçok tezgah altı emlak ofisi, gayrimenkul ticareti yetki belgesine bile sahip değil. yine de reklam yayınlayabilir. Yönetmelikte gayrimenkul ilanlarının yayınlanmasında ‘satış/kiralama yetki belgesi zorunluluğu’ getirildi. Satıcılar birçok kez emlak ofislerine satış/kiralama yetkisi vermemektedir. ‘ Müşteriniz varsa getirin, sözleşme yapmıyoruz’ onlar söylüyor. Durum böyle olunca bazı emlak ofisleri ilan girebilmek için sahte yetki belgesi düzenleyecek. Emlak bölümünde ‘sahte ilanların yerini sahte satış yetki belgeleri alacak’. Satıcılar ve alıcılar daha çok mağdur olacak, mağdurlar mahkemeye gidecek ve sonuçta mahkemelerin yükü çok artacak.

Emlak PR şirketi, Bakanlık tarafından çıkarılan düzenlemenin şubedeki yetki belgesi sahteciliğini ve mahkemelerin yükünü artıracağını belirtti. ‘Bu sorun aslında temelden düzenlemelerle çözülebilir. Ancak çıkarılan düzenlemeler, piyasa gerçeklerinden kopuk olması nedeniyle gayrimenkul sektöründeki fiyat enflasyonunu ve spekülatif fiyat artışlarını engelleyemiyor. Bir reklam yayınlamak ‘resmi dijital beyan’ haline getirilmelidir. Gayrimenkul branşında karar verilmeden önce konunun uzmanlarından fikir almanın uzun vadede sonsuz faydasını görüyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu