Haber

Beyaz Saray: Biden, Türkiye’nin F-16 tedarikini destekliyor

ABD Lideri Joe Biden ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ortasında yeni dönemde ilk telefon görüşmesinin ardından gözler bir sonraki temasta. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik Bağlantılar Koordinatörü John Kirby, iki taraf arasında bir sonraki görüşme hakkında yeni bir bilgi olmadığını söyledi.

Biden, Pazartesi günü Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinin ardından Erdoğan’ın F-16 satışını gündeme getirdiğini ve İsveç’in NATO üyeliği konusunu da gündeme getirdiğini belirterek, konunun önümüzdeki hafta yeniden görüşüleceğini söyledi. Beyaz Saray’da düzenlenen basın toplantısında Türkiye’ye olası F-16 satışı ve İsveç’in NATO’ya katılımına onay beklentisi gündeme geldi.

‘İSVEÇ’İN ÜYELİĞİ İLE İLGİLİ DEĞİL’

Amerika’nın Sesi Türkçe’nin haberine göre John Kirby, dün Biden yönetiminden diğer yetkililerin açıklamalarına benzer bir biçimde iki konu arasında temas olmadığını söyledi. Biden’ın Türkiye’nin F-16 ikmaline ve Hava Kuvvetlerinin modernizasyonuna takviye verdiğini vurgulayan Kirby, “F-16 ikmalinin Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğini onaylayıp onaylamamasıyla ilgisi yok. İsveç’i bir müttefik olarak görmek istiyoruz. NATO müttefiki Ancak F-16 tedariki ile İsveç’in NATO’ya katılımının onaylanması arasında bir bağlantı olduğu izlenimini vermek yanlış olur.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken de dün İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ile görüştüğünü ortak basın toplantısında, iki konunun ortasında Biden yönetiminin değil bazı Kongre üyelerinin temasa geçtiğini belirtti. Blinken, her iki konuda da ilerleme kaydetmenin ABD’nin çıkarına olduğunu kaydetti.

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean Pierre de dün düzenlediği basın toplantısında Türkiye’nin İsveç’in NATO’ya katılmasına onay vermesinin F-16 satışı için şart olmadığını belirterek, Kongre’nin silah satışında söz sahibi olduğunu hatırlattı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu