Haber

BAŞKAN BOLAT: HEDEFİMİZ YÜZDE 80’LERDE OLAN TRANSİT YOLCU ORANINI TERSİNE ÇEVİRMEK

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat, Türkiye Tanıtım Etkinlikleri ve THY’nin 90. kuruluş yıldönümü dolayısıyla Güney Kore’nin başkenti Seul ve Japonya’nın başkenti Tokyo’da basın mensupları ve sektörün önde gelen temsilcileriyle bir araya geldi. Bolat, uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, halen yüzde 80 seviyelerinde olan transit yolcu oranını tersine çevirmeyi hedeflediklerini söyledi.

THY Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat, Seul ve Japonya’daki diğer iki otelde düzenlenen tanıtım faaliyetleri öncesi uçakta kendisine eşlik eden bir grup gazeteciye açıklamalarda bulundu.

THY olarak halen yüzde 80 seviyelerinde olan transit yolcu oranını tersine çevirmeyi, dış hatlarda transit yolcu oranını yüzde 20-25’e indirmeyi ve geri kalan kısmın ülkemize gelen yolculardan oluşmasını sağlamayı hedeflediklerini belirten Bolat, uçakta yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“TRANSİT YOLCULARIN ÜLKEMİZE KATKILARI YOK”

“Birçok kişinin tatil ve dinlenme yaptığı bir dönemde Kore, Japonya ve Singapur’a gidiyoruz. Niye gidiyoruz? Çünkü bu uçağın yüzde 75’i, transfer yolcuların yüzde 80’i, transit yolcular. Avrupa’nın birçok noktasından gelip ülkelerine gidiyor. Bunun ülkemize katkısı yok, Türk Hava Yolları’na katkısı da düşük. Hedefimiz Türkiye’den gelen bu yüzde 80’lik transit yolcuları yüzde 30’unu transit bazında yani geriye kalanlara bakarsak ülkemize çevirmek. Yüzde 70 ülkemize gelen transit yolcu sayısı yüzde 20-25.İlk defa yılda 200 bine kadar çıktı.Sonra bu sayı geçen yıl Kore için 90 bin -100 bine ulaştı.Japonya 200 bine çıktı bu yıl 30 binde kaldı.Yine milli geliri çok yüksek bir ülke olan Singapur’dan 30 bin turist geldi.

DENİZ, KUM, GÜNEŞ DEĞİL; KÜLTÜR VE TARİH Çin’in de içinde bulunduğu bu üç ülkenin en önemli özelliği turistlerinin deniz, kum, güneş dediğimiz türden turist olmaması. Bu üç ülkenin en önemli özelliği, insanlarının kültür ve tarihe ilgi duymalarıdır. Buradan gelen turistlerin bu özelliği var. İkincisi, buradan gelen turistler Türkiye’de 3 bin dolardan fazla para harcıyor. Geçen yıl 50 milyon turist Türkiye’ye geldi; 42 milyar dolar para bıraktı.

10 HEDEF ÜLKEAncak şu anda 10 hedef ülke seçtik. Bu 10 ülkeden 10 milyon turist gelse her birinden 1 milyon ve ortalama 3 bin turist gelse 30 milyar yani 10 milyon turist ve 30 milyar hedefimiz olmalı. ÖTHY Yönetim Kurulu Başkanı Bolat, bu 10 ülke ile ilgili şu ifadeleri kullandı: Bu 10 ülke batıda, Amerika, Kanada… Amerika’da zaten 2 milyon hedefimiz var. Kanada’yı dahil etmeye çalışıyoruz. Kanada aynı zamanda çok büyük bir ekonomidir. Bu ülkenin insanları uzaktan geldiği için bir haftadan az gelmiyor. Asya’da, Singapur, Kore, Japonya, Çin, Tayvan, Malezya, Endonezya. Avustralya’da da büyük bir potansiyel var.

“THY’DEN DEĞİL TÜRKİYE’DEN KONUŞUYORUZ” Başkan Bolat uçakta yaptığı açıklamalara şöyle devam etti: İster Turizm Geliştirme Ajansımız olsun, ister Turizm Bakanlığımız olsun bu konuda çalışma yapıyoruz. Biz gelmeden birkaç gün önce bu üç ülkede televizyonlarda Türkiye reklamları çıktı. Biz zaten buraya geldiğimizde Türk Hava Yolları’nı değil Türkiye’yi anlatmaya çalışıyoruz. Şimdi her zaman anlatacak bir şeyimiz vardı. Kore’nin yüzde 30’u Hristiyan; orası mantıklı ama üç kadim dinin müntesiplerinin, üç kadim dinin mensuplarının bir arada yaşadığı, üç kadim dinin mensuplarının kardeşçe yaşadığı bir coğrafya haline geldik. Bunun hakkında konuşurduk. Gittiğimiz her yerde dünyada kardeşçe barış içinde yaşamanın örneğini vermek istiyorsanız Türkiye’ye gelin, Anadolu’ya gelin, buraları gezin dedik. Özellikle Diyarbakır’dan başlayarak, Diyarbakır, Antakya, Mardin, Urfa, Kapadokya ile sınır olan 7 kilise daha; hakkında konuşuyorduk.

“MEDENİYETİN KÖKÜ TÜRKİYE’DE ATILMIŞTIR” Bu yılın başından bu yana yeni bir şeyi hayata geçiriyoruz. İnsanlar nereden geldiğini merak ediyor. Soyu nereden geldi, kökleri nerelerde… Bunu bilmiyoruz ama bildiğimiz çok değerli bir şey var: Medeniyetin kökü ve başlangıcı Türkiye’deydi, Stone Hills’de oldu. Göbeklitepe ile başlayan bölümlerle insanlık ve 12 bin yıl önce mağarada avlanan ve ‘vahşi’ olarak nitelendirdiğimiz insan, Şanlıurfa’da bir anda medeniyet kurmaya başlıyor.

TAŞ TEPELER RESTORASYONU SPONSORLUĞUNU THY ALDI Biz de bunu anlatmaya çalışıyoruz. İnsanlık ve medeniyet burada kurulmuştur. THY olarak bu Taştan Tepelerin restorasyonu ve halka açılması için sponsorluk aldık. 10 – 11 zirve var; onları açacağız. Buraya geldiklerinde insanlar yarım saat onlara bakıyor. Burada 2 günlük, 3 günlük programlar oluşturmaya çalışıyoruz. Örneğin balonla yukarı çıkacak olan kişiler tüm alanı görecektir. Hava açıkken Nemrut Dağı göründü; Kalıntılar da görülüyordu. Yukarıya çıktığında Harran’ı görecek; Biliyorsunuz dünyanın ilk üniversitesi Harran’da kurulmuştur. Bundan sonra onları gelip gidilecek bir yerden ziyade 2 gün kalınacak bir yer haline getireceğiz.

“BU YIL HEDEFİMİZ 18 MİLYAR DOLAR” Biz THY olarak zaten Hizmet İhracatçıları Birliği çatısı altındayız. En önemli hizmet ihracat firmasıyız. 15.5 milyar dolar kazandık; Türkiye’de en çok kazandıran 5 firmayı toplarsanız bizim sayımıza eşittir. Bu sene hedefimiz 18 milyar dolar inşallah. Service Export’taki arkadaşlar orada yeni oteller inşa etmek için oldukça motive olmuş durumdalar. Buraları geliştireceğiz. Artık Uzakdoğu, Uzak Batı, Amerika ve Türkiye’den gelen turist ve yolculara ücretsiz Şanlıurfa gidiş-dönüş bileti verelim diyoruz. Biliyorsunuz zaten konaklama yerimizde otel veriyoruz; İstanbul’da 1 gün kalabilmek için.

YABANCI TURİSTLERE KÜLTÜR GEZİSİ BEDAVA BİLET PROJESİ Yine aynı konseptle İstanbul’a gelen yolcu, “Kültürel kodlarını, kültürel genetiğini öğrenmek istiyorsanız mutlaka buraya gidin diyeceğiz, size bedava bilet vereceğiz. Bunun için gidiyoruz. Ziyaretimizin en değerli hedeflerinden biri yüzde 80 olan transit yolcu oranımızı, tam tersine yüzde 80 olan transit yolcu oranımızı ülkemize çevirerek yükseltmek, ülkemize 3 dolar katkıda bulunuyor.

THY’NİN 2033 HEDEFİ 56 MİLYAR DOLAR; EKOSİSTEM İLE 144 MİLYAR DOLAR Bu, Türkiye ekonomisinin yanı sıra İstanbul ekonomisine de katkı sağlıyor. 2033 yılında hedefimiz 56 milyar dolar civarında gelir getirmek; tek bir THY olarak. Bunu ekosistemle birlikte 144’e çıkarmayı planlıyoruz. Nedir bu ekosistem? Bir, bağlı şirketleri; iki, hizmet ihracatına katkısı; üç, bu şekilde yerel ekonomiye katkısı.

“SEUL 20 YILDIR UÇUŞ AĞIMIZDA” Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat, Türkiye Tanıtım Etkinlikleri’nin ilk durağı olan Güney Kore’nin başkenti Seul’de yaptığı konuşmada, “Türk Hava Yolları’nın düzenlediği Uzakdoğu tipimizin ilk durağı Seul. 20 yılı aşkın süredir uçuş ağımızda olan bir şehir. Seul ve Güney Kore’deki varlığımız çok eskilere dayanıyor. Bu şehre ilk olarak 26 yıl önce, yeni milenyumun ilk yılında uçtuk. Türkiye’nin tarihi, turistik ve kültürel mirasına vurgu yapan Bolat, şunları kaydetti:

HY olarak son 20 yılda çok hızlı büyüdük ve birçok ödüle layık görüldük’ diyen THY Yönetim Kurulu Başkanı Bolat, sözlerini ‘Türkiye’yi daha çok keşfedin, dünyanızı genişletin’ sözleriyle bitirdi.

THY’NİN JAPONYA’DA 36. YILINDA Seul’deki organizasyonun ardından etkinliğin ikinci durağı Japonya’nın başkenti Tokyo oldu. Bolat burada yaptığı konuşmada, “Türkiye ile Japonya arasındaki dostluğun kökleri çok eskilere dayanmaktadır. Ülkelerimiz arasındaki coğrafi mesafe çok uzun olabilir ama biliyoruz ki iki halk da gönülden birbirine çok yakın. Japonya’da 36. yılını kutlayan THY, bu dönemde Türk ve Japon halklarını bir araya getirmenin gururunu yaşıyor. Ancak biz sadece yolcu ve yük taşımıyoruz. Tarih taşıyoruz, kültür taşıyoruz, medeniyet mirasımızı taşıyoruz. THY olarak kıtaları, ülkeleri ve insanları birbirine bağlayarak Türk insanının kültüründen ilham alan misafirperverliği ile yolcularımızı ağırlamaktan gurur duyuyoruz. Bu yıl bizim için değerli yıldönümleri içeriyor. Bu yıl Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı ve markamız THY’nin 90. yılı. Türkiye’ye seyahat eden bir Japon, Türklerin Japonlara çok düşkün olduğunu görmüş. 2024 yılında Türkiye ile Japonya arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 100. yılını kutlayacağız. Ancak ülkelerimiz arasındaki bağlar daha da geriye, ilk resmi ziyaretlerin yapıldığı 1880’lere kadar uzanıyor. Halklarımız arasında güçlü bağlar oluşturan Ertuğrul Fırkateyni’nin bu ziyareti ve ardından yaşanan trajik olaylar da hafızalarımızda güçlü bir şekilde yer almakta ve bağlarımızın güçlenmesine katkı sağlamaktadır.

“KARDEŞ JAPONLARI ÜLKEMİZE DAVET EDİYORUZ” Son yıllarda Türkiye’ye gelen Japon ziyaretçi sayısı artsa da kültür ve turizm alanında daha yapılacak çok şey olduğuna inanıyoruz. Türkiye’nin bayrak taşıyıcısı olarak Türk-Japon çıkarlarını güçlendirmek için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. Japonya’yı kardeş ülke ve Uzakdoğu’da çok değerli bir merkez olarak görerek, Japonları kültürel ve tarihi birçok yeri ile ünlü ülkemize davet ediyoruz.

“TÜRK MUTFAKLARINI YERİNDE TEST ETMEK EN İYİSİ” Göbeklitepe, Karahantepe ve diğer yerlerin yanı sıra Türkiye genelinin de içinde bulunduğu Taş Tepeler’in önemine vurgu yapan Bolat, THY’nin dünyaca ünlü Türk mutfağının en güzel örneklerini yolculara sunduğunu söyledi.

TOKYO’DA ÜCRETSİZ KONAKLAMA Tokyo’da yaptığı konuşmanın son bölümünde THY’nin stopover programına da değinen Bolat, “Dünyada birden fazla ülkeye uçan havayolu THY, İstanbul merkez olmak üzere 5 kıtada 129 ülkeye hizmet veriyor. Bu yılın Aralık ayında ülke sayımızı 130’a çıkaracağız. Avustralya’ya uçarak büyülü şehri uçuş programımızla keşfetmek için 5 kıtada aktarmalı sefer yapan tek havayolu olacağız.” , THY.Şehirde 2 geceye kadar kalabiliyorlar.İstanbul Havalimanı üzerinden bağlantı kuran yolcularımıza 1 gün stopover programı ile şehirde konaklama, iş amaçlı yolcularımıza 2 gün ücretsiz konaklama imkanı sağlıyoruz.Böylece şehrin tarihini ve kültürel hayatını keşfederek Türkiye’nin tadını çıkarmalarını sağlıyoruz.” söz konusu.

SEUL VE TOKYO BÜYÜKELÇİLERİMİZ DE KONUŞTU YAPTITHY’nin Türkiye Tanıtım Etkinlikleri’nin Güney Kore ve Japonya ayaklarında Türkiye’nin Seul Büyükelçisi Salih Murat Tamer ve Tokyo Büyükelçisi Korkut Güngen birer konuşma yaparken, Göbeklitepe Kazı Heyeti Başkanı Prof. Seul ve Tokyo’da düzenlenen galalarda, davetliler arasında düzenlenen yarışmalarla Türkiye’nin ve yurtdışındaki çeşitli destinasyonlara uçak bileti ve tatil hediye edildi.

TAKSİM TRİOSU İLGİYLE İZLENDİ Etkinliklerin her iki durağında da sahne alan Taksim Trio ekibi, davetliler tarafından hayranlıkla izlendi.

THY’NİN ASYA – UZAKDOĞU OPERASYONLARI NUMBERSTHY’nin Asya-Uzak Doğu bölgesi uçuş ağında 22 ülkede 46 şehir ve 47 havalimanı yer alıyor.

SEULTHY ilk uçuşunu 26 Mart 2000’de yaptı. Bugün Güney Kore’de Seul’e (ICN) haftada 11 uçuş gerçekleştiriyor. 2022 yaz dönemi başında THY, piyasa talebine bağlı olarak kademeli olarak haftalık sefer sayısını 5’ten 11’e çıkardı.

TOKYOTHY, Ağustos 1989’da Japonya’nın başkenti Tokyo’daki Narita (NRT) havalimanlarına, Haziran 2006’da Osaka (KIX) havalimanlarına ve Mart 2020’de Haneda (HND) havalimanlarına seferlerine başladı. Tokyo Haneda frekansı haftada 7 iken, Tokyo Narita (NRT) seferleri kış tarifesinde 5 frekansa çıkacak. Daha sonra 7 frekansa çıkarılması planlanıyor. THY’nin seferlerini ılımlı hale getirmek zorunda olduğu Osaka (KIX) seferleri, haftada 4 frekans olarak planlanacak ve 12 Aralık prestijiyle yeniden başlayacak.

DÜNYANIN EN ÇOK ÜLKELERİNE UÇAN HAVA YOLU THY Son 10 yılda 16,7 milyon yerli yolcuyu Türkiye’ye taşıyan THY, 10 yılda bu sayıyı 1,5 kat artırarak 2022’de 25,7 milyon yerli yolcu taşıdı. THY, son 20 yılda dünyanın en çok ülkesine ve uluslararası destinasyonuna uçan, dünyanın en pahalı 6. havayolu markası oldu. Bugün 119’u yeni nesil olmak üzere 397 yolcu uçağı ve alt markası AnadoluJet ile birlikte 24 kargo uçağı ile güçlü ve çağdaş bir filoya sahiptir.

Ülkemiz geçen yıl 46,3 milyar dolar olan turizm gelirini bu yıl 56 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler