Ekonomi

Asgari Ücrette Yıllara Göre Değişiklikler: Ufak Dokunuşlarla Çok Yakında Eriyecek!

Asgari ücrete yapılan zam sonrası herkesin gözü maaş hesabında, zam alır mıyız diye bekleyenler fark görüyor, mimar Selim Bey’in TL bazındaki ev dekorasyonundaki değişiklikler gibi. Ancak değişen şey mutfak mı yoksa oturma odası mı, banyoya ve yatak odasına girdiğinizde (döviz bazında) hayat aynı şekilde devam ediyor. Bakalım yıllar içinde asgari ücrette neler değişti.

Asgari ücretteki değişim yüzde 34 olurken, 8 bin 506 TL’den 11 bin 402 TL’ye çıktığı görüldü.

TL’nin değer kaybetmesiyle dövizde eriyen asgari fiyat, 2022 sonunda duyurunun yapıldığı gün 455 dolar olurken, zammın açıklandığı gün 360 dolara geriledi. Yeni taban fiyat 483 dolardı.

Bu değişiklikleri veya görünümleri özetleyen grafikler de aşağıdaki formdaydı.

Türkiye’deki asgari ücret oranı Avrupa’dakinden çok daha yüksek görünüyor.

arastırma.disk.org.tr

DİSK-AR’ın 2021 yılı sonunda hazırladığı asgari ücret raporunda görülen oran yüzde 57 iken eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin yüzde 37 dedi.

Türkiye’de taban ücretlilerin en çok çalıştığı sektörlerin başında inşaat geliyor.

Yeme-içme hizmet şubesi hızla geride kalıyor.

2000 yılından itibaren yıllık ortalama ile asgari fiyatın hesaplandığı bu tabloda, açıklanan veya ilk verilen dönemdeki dolar maliyeti ve yıl sonundaki dolar değeri görülmektedir.

TÜRK-İş’in yıllar içinde hesaplayıp ilan ettiği açlık ve yoksulluk sınırı arasındaki fark, asgari ücret artsa bile daha da açılıyor. giderek

Mimar Selim Bey, konutta değişiklik yaptığını görünce verdiği tepkiler birden fazla gündem oldu. Baz fiyat ne kadar artarsa ​​artsın ilk zammı gördüğümüzde bu haykırıyor ve bir sonraki ay değişmeden odalara girmek için geçiyor. Bu kadar mı düşünüyorsun Selim Bey?

haber-cameli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu